Trudny wybór
Na co dzień niewiele osób zastanawia się nad roślinami, które spotyka się w rozmaitych wnętrzach. Widzimy je, doceniamy ich piękno ale na tym poprzestajemy. Nawet kiedy postanawiamy o wyposażeniu własnego wnętrza w rośliny, jeszcze nie wiemy co nas czeka. Najczęściej dopiero kiedy stajemy w sklepie przed faktycznym wyborem rośliny zaczynamy czuć się bezradni. Wiemy co nam się podoba, mamy jakiś pomysł ale czy rzeczywiście ta roślina będzie rosła w naszym salonie?
Pomocne przy wyborze może okazać się kilka specjalistycznych porad.
Najważniejsze są warunki siedliskowe
Najpiękniejsza i najmodniejsza roślina, nawet w okazałych rozmiarach, zmarnieje w kilka tygodni jeżeli ustawimy ją w miejscu, które nie będzie odpowiadało jej preferencjom. Dlatego po pierwsze należy się zastanowić jaki jest nasz salon? Czy jest pomieszczeniem jasnym, czy ciemnym? Czy latem jest w nim gorąco i duszno? Czy zimą jest w nim chłodno i ciemno? Jest to o tyle istotne, że na kwestię podłoża w donicy i ilości dostarczanej wody łatwo nam wpłynąć ale na warunki świetle, a co za tym idzie temperaturowe, już trudniej, choć nie jest to niemożliwe.
Jasny salon
Do jasnego salonu będą się nadawały rośliny światłożądne. Właściwie wszystkie rośliny wewnętrzne lubią jasne pomieszczenia pod warunkiem, że nie jest to światło bezpośrednio padające na liście przez szybę. Jeżeli nie planujemy zagospodarowania wnęk okiennych firanami to na południowym i południowo – zachodnim oknie lepiej zrezygnować z roślin bezpośrednio przy szybie. W takim przypadku na pewno skuteczne okaże się lokalizowanie roślin w niewielkim oddaleniu od okna. Właściwie jedyną grupą roślin dobrze znoszącą bezpośrednie nasłonecznienie są kaktusy i może niektóre sukulenty ale tu również należy uważać. Wiele zależy od tego jakie zajmowały stanowisko w miejscu, gdzie je nabyliśmy. Jeżeli tam nie było bezpośredniego nasłonecznienia to nie możemy rośliny po prostu wystawić na słońce. Zawsze natomiast możemy takie zmiany wprowadzać stopniowo.
Przykładowe gatunki, lubiące dużą ilość światła:
Cyperus alternifolius – cibora zmienna
Dracaena sp. – dracena
Areca lutescens – areka złocista
Crassula arborescens – grubosz drzewiasty
Ciemny salon
Natura bywa przewrotna, dlatego w zasadzie nie ma roślin cieniolubnych, za to są cienioznośne. Różnica wydaje się istnieć jedynie w warstwie semantycznej naszego języka ale, w gruncie rzeczy, jest fundamentalna.
Dlatego w ciemnym salonie dobór roślin będzie bardziej skomplikowany. Należy rozejrzeć się za gatunkami roślin, które zniosą mniejszą ilość światła. I jak już wspomniałam wcześniej, rośliny lubią światło, więc tym cienioznośnym w ciemnym pomieszczeniu też należy je zapewnić. Najlepiej lokalizując je bezpośrednio przy wnęce okiennej. Z założenia będzie to zapewne wnęka wschodnia, czy północna.
Przykładowe gatunki, które zniosą niedobory światła:
Rhapis excelsa – rapis wyniosły, palma biczowa
Zamioculcas zamiifolia – zamiokulkas zamiolistny
Gdybyśmy jednak chcieli w ciemnym pomieszczeniu zlokalizować rośliny w głębi, należy rozważyć doświetlanie roślin specjalistycznym oświetleniem uzupełniającym braki w oświetleniu dziennym. Wszystko jest wykonalne, ograniczają nas jedynie koszty. Warto w takim przypadku skorzystać z konsultacji specjalistycznych z projektantem z dziedziny architektury krajobrazu lub ogrodnictwa, którego fachowe porady zapewnią sukces w postaci pięknych i okazałych roślin. Potem pozostaje już tylko wypoczywać w otoczeniu pięknych roślin.
Autor: Alicja Cebulak
Publikacja w portalu dobrzemieszkaj.pl:
30 gru 2022
Link do artykułu: